Jaka przyszłość czeka medycynę mitochondrialną?
Medycyna Mitochondrialna

Jaka przyszłość czeka medycynę mitochondrialną?

Medycyna mitochondrialna to nowy, ale bardzo intensywnie rozwijający się dział medycyny. Poświęca się jej wiele uwagi i wiąże ogromne nadzieje. Wielu specjalistów liczy, że medycyna mitochondrialna pozwoli na dłuższe życie. Medycyna mitochondrialna całą swoją uwagę skupiła na mitochondriach. Podkreśla, że to właśnie od ich kondycji zależy kondycja organizmu.

Substancje mitochondrialne: jakie znamy?

Z medycyną mitochondrialną wiążą się substancje mitochondrialne. Są to substancje odżywcze, które pozytywnie wpływają na kondycję mitochondriów. Zalicza się do nich glutation, witamina K2, witamina B3, selen, l karnityna, kwas alfa liponowy, witamina C, witamina D3, koenzym Q10.

Większości tych substancji organizm nie jest w stanie wytworzyć same, a nawet te, które wytwarza sam, produkowane są przez niego w zbyt małej ilości. Dlatego substancje mitochondrialne organizm musi otrzymywać razem z pożywieniem.

Jak uzupełnić niedobory?

Źródłem substancji mitochondrialnych są owoce, warzywa, kasze, produkty zbożowe. Nasza dieta jest często uboga w te składniki, gdyż jemy głównie produkty przetworzone.

Wiele witamin zabija na przykład obróbka termiczna warzyw. Niedobory tych składników można uzupełnić wybierając odpowiednie tabletki. W sprzedaży dostępne są takie preparaty z substancjami mitochondrialnymi jak chrom w tabletkach, witamina B complex, mangan suplement czy witamina K2 MK7. Wszystkie te preparaty są całkowicie bezpieczne dla organizmu. Można po nie sięgać bez obaw, aby uniknąć problemów z niedoborem substancji mitochondrialnych.