loadingimg

Wczytuję dane...

Archiwum

 
Jakie herbty na początek?

Jaka herbata na początek?Część pierwsza, czyli o powodach, dla których rozpoczynamy przygodę z prawdziwymi herbatami.

 

No właśnie. Każdy, kto chce rozpocząć swoją przygodę z prawdziwymi herbatami, zadaje sobie zapewne to pytanie. Dopóki człowiek pija wyłącznie pospolite herbaty dostępne w marketach i osiedlowych sklepikach, dotąd nie zdaje sobie sprawy, jak wiele jest gatunków herbat i jak potrafią się one różnić smakiem., aromatem, wyglądem i sposobem przyrządzania. Do tego, jeśli kto nie wie, jak poprawnie zaparzyć herbatę, wtedy sądzi, że to napój generalnie nieszczególny, gorzki i że bez cukru i cytryny żadna to przyjemność. Cóż, wiele osób z pewnością kupuje zielone herbaty w saszetkach (bo zasłyszeli, że zielone są zdrowe) i zaparza je zalewając wrzątkiem, a potem twierdzi, że te zielone , to niedobre. No ale jakie mają być, jak raz, że kiepskiej jakości, a dwa, źle zaparzone. A herbata jest napojem wyjątkowym, potrafiącym dostarczyć wspaniałych doznań zmysłowych, ale i duchowych, jeśli się do niej podejdzie w odpowiedni sposób.

 

Wróćmy jednak do pytania zadanego w tytule. Jak się pewnie, czytelniku, domyślasz, jednoznacznej odpowiedzi na nie udzielić nie sposób. Jest oczywiste, że wiele zależeć tu będzie od spraw indywidualnych, jak gust choćby, czy powód, dla którego zamierzamy na stałe zaprzyjaźnić się z dobrymi herbatami. A tych powodów może być całkiem sporo. No bo po pierwsze – względy zdrowotne. Dziś wiadomo już na pewno, że przypisywane herbacie już tysiąclecia temu właściwości lecznicze mają swoje uzasadnienie w faktach i naukowych badaniach. Zawarte w herbatach antyoksydanty chronią przed nowotworami 9tu najlepsze są herbaty zielone). Oolongi najlepiej z herbat wpływają na gospodarkę lipidową pomagając utrzymywać na właściwych poziomach zawartość poszczególnych cholesteroli i triglicerydów we krwi. Pu-Erh wspomaga pozbywanie się zbędnych kilogramów oraz chroni wątrobę. Właściwości lecznicze i prozdrowotne mają zresztą wszystkie herbaty, tyle, że poszczególnym gatunkom przypisuje się silniejsze działanie w konkretnym kierunku, niż pozostałym. Więc zdrowie, to jedno.

 

Drugi, oczywisty powód, to chęć pobudzenia do działania. Herbaciane napary zawierają sporo teiny. Teina, to nic innego, jak kofeina, tyle, że nazywana odmiennie przez wzgląd na pochodzenie. A skoro tak, to sprawdzi się herbata o poranku, kiedy trzeba rozpocząć dzień pełen zadań i obowiązków. Dobrze będzie też sięgnąć po filiżankę herbaty w ciągu dnia, by odpędzić od siebie zmęczenie spowodowane już załatwionymi sprawami i by łatwiej skupić się na pozostałych zadaniach.

 

Kolejny powód, dla którego warto zaprzyjaźnić się z dobrymi herbatami, to oczywiście sam smak i aromat. Dobrze przyrządzona herbata, jeśli jest wysokiej jakości, potrafi wspaniale oddziaływać na zmysł smaku i powonienia. Wyzwolone z liści podczas parzenia olejki eteryczne potrafią układać się na wiele sposobów w zadziwiająco różne bukiety, a gdyby komu było tej różnorodności mało, zawsze może sięgnąć po herbaty z owocowymi i kwiatowymi dodatkami, z których wyczarowuje się smaki i zapachy wprost bajeczne. Jest więc dobrze zaparzona (i dobrej jakości) herbata źródłem wysublimowanych doznań sensorycznych, może być podawana, jako dodatek do posiłków, ale może także stanowić sedno spotkania przy stoliku lub przy ławie. A jeśli do tego poda się ją w eleganckiej, herbacianej zastawie, to poza podniebieniem ucieszy także wzrok.

 

Herbata może też być źródłem ukojenia dla ducha. Z całą pewnością filiżanka dobrej herbaty w dłoni potrafi wyciszyć emocje, pozwala na chwilowe choć oderwanie się od problemów dnia codziennego. Szczególnie dobrze sprawdzają się w tej roli niezwykle delikatne herbaty białe oraz herbaty zielone, albo te z dodatkami kwiatowymi (choćby najbardziej popularny jaśmin). Jednak i wszystkie pozostałe potrafią przynieść podobny efekt. A jeśli jeszcze wielbiciel herbaty zagłębi się nieco w jej historię, a może i nieco w filozofię Dalekiego Wschodu, wtedy czarka herbaty może stać się nawet czymś mistycznym.

 

Wreszcie ostatnim powodem, o którym chciałbym napisać, jest po prostu moda. Okazuje się, że w ostatnich lata wzrasta w Polsce konsumpcja dobrych, liściastych herbat. Wynika to z tego, że, jak się zdaje, konsumenci coraz świadomiej podchodzą do zakupu, a potem do spożywania herbaty. A to wprost prowadzi do częściowej przynajmniej rezygnacji z herbat paczkowanych na rzecz tych liściastych, wysokogatunkowych, sprzedawanych na wagę.

 

No więc? jakie herbaty na początek? O tym, co ja sądzę na ten temat, napisze w kolejnej części tych rozważań, już za kilka dni.


Data dodania: 2014-06-09 13:17:59